Wielka tajemnica wiary
Serdecznie zapraszamy wszystkich do wspólnej aktywności

NIEPOKALANE POCZĘCIE NMP

II Niedziela ADWENTU

8 GRUDNIA 2019 r.

l. Składamy serdeczne Bóg zapłać za ofiary złożone dziś na tacę, które przeznaczone będą na potrzeby naszej parafii.

2. Mimo przypadającej dziś drugiej niedzieli Adwentu, zgodnie z dekretem watykańskiej Kongregacji Kultu Bożego, w Kościele w Polsce obchodzimy uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, która przypada 8 grudnia. Wyraża ona wiarę Kościoła w to, że Maryja, wybrana na matkę Syna Bożego, jako jedyna z ludzi została poczęta i urodziła się bez zmazy grzechu pierworodnego. Ta wiara zawsze towarzyszyła wierzącym i przejawiała się w różny sposób, np. w naszej polskiej tradycji w tak chętnie śpiewanych „Godzinkach o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny”.

3. Już po raz dwudziesty, w II Niedzielę Adwentu, z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski jest obchodzony Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. Możemy włączyć się w to ważne dzieło, składając ofiary do puszek w ramach zbiórki prowadzonej dzisiaj przed kościołami i kaplicami w całej Polsce.

4. Z Maryją podążamy adwentową drogą, przygotowując się na przyjęcie niezwykłego daru – narodzenia Bożego Syna, naszego Odkupiciela, który na nowo otwiera nam bramy nieba. Nie zmarnujmy tego daru i w trosce o zbawienie własnej duszy wsłuchajmy się w to, co podpowiada nam służebnica Pańska. Pamiętajmy o codziennie sprawowanej w naszym kościele Mszy Świętej roratnej o godz. 16.30 i o adwentowej spowiedzi św. Nie odkładajmy tego na ostatnią chwilę – niech Pan narodzi się w pełni przede wszystkim w naszych czystych sercach. Niech to będzie czas naszej wewnętrznej, duchowej mobilizacji do odnowy więzi z Panem Bogiem i bliźnimi. Msza Święta wieczorna odprawiana jest o godz. 18.00.

5.W środę naszym parafialnym zwyczajem przez wstawiennictwo Maryi podczas nowenny odprawianej po Mszy św. o godz. 18.00 będziemy polecać Bożej Opatrzności nasze dobre przygotowanie na przyjście na świat Jej Syna, a naszego Zbawiciela. Zapraszamy do tej wspólnej modlitwy.

6. W tych dniach wspominamy bolesne doświadczenia z naszej najnowszej historii (13 grudnia 1981 roku wprowadzono stan wojenny, a 16 grudnia tego roku dokonano pacyfikacji kopalni „Wujek” na Śląsku). Święty Jan Paweł II ciągle przypominał: „[…] ogromna jest cena, jaką zapłacił naród polski za niepodległość, za prawo do istnienia jako państwo. Przechowujmy w sercach tę świadomość i niech ona stanie się zachętą do głębokiej refleksji o Polsce, nad tym, jaką była, jaką jest i jaką powinna być”.

7. Caritas Diecezji Pelplińskiej pragnie wzorem lat ubiegłych włączyć się w ogólnopolską akcję Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.

Akcja ta związana jest z rozprowadzaniem świec, na których umieszczono symbol Caritas z odpowiednim napisem. Świece te można nabyć przy stoliku pod chórem i w biurze parafialnym, w cenie minimalnej - 8 zł. za sztukę.

8. W Biurze Parafialnym można zamawiać i rezerwować intencje mszalne na rok 2020, a także zaopatrywać się w opłatek wigilijny.

9. Nauka dla dzieci przygotowujących się do I Komunii świętej odbędzie się w sobotę, 14 grudnia, wyjątkowo o godz. 11.00 w salce katechetycznej przy Biurze Parafialnym.

10. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

• 13 XII – św. Łucja, dziewica i męczennica, która oddała życie w obronie wiary ok. 304 roku w Syrakuzach na Sycylii, patronka ociemniałych.
  • 14 XII – św. Jan od Krzyża, karmelita, żyjący w latach 1542-1591, jeden z największych mistyków i teologów duchowości, doktor Kościoła.

11. W niedzielę, 15 grudnia w godz. 14.00 – 17.00 w hali widowiskowo-sportowej OSiR odbywać się będzie Jarmark Bożonarodzeniowy. W programie m.in. konkursy i warsztaty, życzenia oraz koncert kolęd.

Na Jarmarku będzie możliwość spróbowania tradycyjnych świątecznych potraw i zakupu ozdób świątecznych, drobnych upominków i wyrobów oferowanych przez wystawców biorących udział w tradycyjnym Kiermaszu Bożonarodzeniowym.

12. Wszystkim solenizantom i jubilatom niech Matka Boża wyprosi obfite błogosławieństwo i łaski.