Zgłoszenia chorych
Intencje na nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy
„ZGROMADZENI NA ŚWIĘTEJ WIECZERZY”
Kościół św. Bartłomieja z bliska
Zaproszenie do Liturgicznej Służby Ołtarza
Zaproszenie do scholi parafialnej "Nasze Nutki"

Ogłoszenia

Niedziela. Zesłanie Ducha Świętego

28 maja 2023 r.

l. W dzisiejszą uroczystość Zesłania Ducha Świętego, nazywaną w Polsce Zielonymi Świątkami, kończy się okres Wielkanocy. Kościół modli się: „Panie, nasz Boże, spraw, aby zgodnie z obietnicą Twojego Syna Duch Święty dał nam głębiej zrozumieć tajemnice Eucharystii i doprowadził nas do całej prawdy”. On umacnia to, co słabe, prostuje to, co błędne, rozgrzewa oziębłe i przynosi błogosławieństwo pokoju. A my, poddając się Jego światłu i Jego ciepłu, jak uczniowie zgromadzeni wokół Maryi w Wieczerniku, możemy o tym zaświadczyć w codziennym życiu. Nie lękajmy się, On wszystkiego nas nauczy. Tylko otwórzmy się na Jego światło i pamiętajmy, że każda Eucharystia jest wciąż dokonującą się Pięćdziesiątnicą!

2. Jutro, w poniedziałek, 29 maja (tradycyjnie drugi dzień Zielonych Świąt), obchodzimy święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Podczas Soboru Watykańskiego II biskupi polscy złożyli w Stolicy Apostolskiej prośbę o ogłoszenie Najświętszej Maryi Panny Matką Kościoła i oddanie całej ludzkości Jej Macierzyńskiemu Sercu. Zamykając drugą sesję soborową, papież Święty Paweł VI ogłosił Maryję Matką Kościoła. Poniedziałkowe święto podkreśla rolę, jaką Maryja pełni w historii zbawienia i w mistycznym Ciele Chrystusa – Kościele.

3. W środę, 31 maja, przypada święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Ona jest świątynią Ducha Świętego od chwili Zwiastowania i niesie go innym, jak swojej krewnej – Elżbiecie podczas nawiedzenia, aby mógł się dalej rozlewać na całe stworzenie. W środę nasze prośby składamy u stóp Tej, którą nazywamy Matką naszą najlepszą i Pośredniczką u Boga. Zapraszamy na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz na świąteczną wieczorną Eucharystię o godz. 18.00.

4. W tym tygodniu wchodzimy w miesiąc czerwiec poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. W naszym kościele codziennie po Mszy św. o godz. 18.00, a w niedziele po Mszy św. o godz. 16.00 będziemy celebrowali nabożeństwa czerwcowe, podczas których odmawiamy Litanię do Serca Pana Jezusa. Licznie uczęszczajmy na te nabożeństwa, aby wynagrodzić Panu Bogu wszystkie nasze grzechy i nieprawości.

5. W czwartek, 1 czerwca, będziemy przeżywali święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. W Kościele w Polsce jest ono obchodzone od 2013 roku. Niech to będzie dzień szczególnej modlitwy naszej wspólnoty parafialnej za powołanych do kapłaństwa, o ich świętość i wytrwałość w kapłańskim posługiwaniu. Naszą modlitewną pamięcią obejmiemy też diakonów i kleryków naszej diecezji, którzy przygotowują się do kapłaństwa.

6. W obchodzony również w najbliższy czwartek Międzynarodowy Dzień Dziecka na Eucharystię o godz. 18.00 zapraszamy przede wszystkim dzieci z rodzicami, aby wspólnie modlić się o czyste i dobre serca dla nich, o ich duchowy wzrost i bezpieczeństwo w trudnych czasach.

7. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca:

- w czwartek adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa o uświęcenie kapłanów oraz nowe powołania od godz. 17.30. Postarajmy się o chwilę osobistej modlitwy w intencji nowych powołań kapłańskich, także z naszej wspólnoty parafialnej.

- w piątek nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa po Mszy św. o godz. 18.00; spowiedź święta od godz. 17.15. Zapraszamy w tym dniu do spowiedzi młodzież przygotowującą się do przyjęcia sakramentu Bierzmowania oraz dzieci przyjęte w tym roku do I Komunii Świętej, które rozpoczną nabożeństwo 9 pierwszych piątków miesiąca. Prosimy dzieci, by przyniosły z sobą książeczki, które podadzą księdzu do podpisu. Po Mszy św. o godz. 18.00 odbędzie się obowiązkowe spotkanie młodzieży przygotowującej się do przyjęcia sakramentu Bierzmowania.

- w sobotę o godz. 7.45 śpiewać będziemy Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Natomiast po Mszy św. o godz. 8.00 kolejne nabożeństwo Pięciu Pierwszych Sobót Miesiąca z Różańcem. Serdecznie zapraszamy.

8. Chorych z miesięczną posługą sakramentalną odwiedzimy: w piątek, 2 czerwca od godz. 9.00 – Osiedle Leśne; w sobotę, 3 czerwca od godz. 9.15 – pozostała część parafii.

9. W sobotę przypada też 13. rocznica uroczystej beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie. Przez wstawiennictwo tego polskiego Błogosławionego Kapłana będziemy prosili o sprawiedliwość społeczną w naszej ojczyźnie oraz o mądrość i roztropność dla rządzących naszym narodem.

10. Zapraszamy w sobotę od godz. 17.00 do 18.00 do naszego kościoła na cotygodniową adorację Pana Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie. W tym czasie okazja do Spowiedzi św.

11. W przyszłą niedzielę, 4 czerwca, będziemy obchodzili uroczystość Najświętszej Trójcy. Jednocześnie będzie to doroczny Dzień dziękczynienia. Wzorem poprzednich miesięcy tego dnia przed kościołem zbierać będziemy datki na kwiaty do naszej świątyni.

12. Wzorem lat ubiegłych we współpracy z Gminą Tuchola zapraszamy serdecznie wszystkie dzieci i młodzież na kolonie organizowane przez naszą parafię.

   Tegoroczne wakacje planujemy w dniach 18-22 lipca 2023 r. w Ośrodku "Na Górce" w Miechucinie połączone z zajęciami zielonej szkoły.  Zapewniamy opiekę, wyżywienie, przejazd, atrakcje i zajęcia w zielonej szkole oraz nocleg.

   Wyjazd jest organizowany dzięki dofinansowaniu ze środków budżetu gminy Tuchola.

   Dopłata to 490 zł. Mamy jeszcze wolne miejsca. Zapisy w biurze parafialnym do 11 czerwca.

13. Zbliża się coroczne spotkanie młodzieży na Polach Lednickich. Wyjazd w sobotę, 3 czerwca z Dworca w Tucholi o godz. 9.00, zaś powrót w późnych godzinach nocnych.

14. Wszystkim solenizantom i jubilatom nadchodzącego tygodnia życzymy wiernego trwania przy Chrystusie, doświadczenia mocy Boga w codziennym życiu oraz niegasnącej nadziei na spotkanie z Bogiem w niebie.

Podziel się

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial