Zgłoszenia chorych
„ZGROMADZENI NA ŚWIĘTEJ WIECZERZY”
Kościół św. Bartłomieja z bliska
Zaproszenie do Liturgicznej Służby Ołtarza
Zaproszenie do scholi parafialnej "Nasze Nutki"

II Niedziela ADWENTU

4 grudnia 2022 r.

l. Dziś przeżywamy drugą niedzielę Adwentu. Niech ten święty czas mobilizuje każdego do duchowej odnowy, zacieśniania więzi z Panem Bogiem i braćmi. Przygotowujemy się bowiem na spotkanie z Panem, który z miłości do nas przyjmuje na siebie nasze człowieczeństwo, aby je przemienić, uświęcić. Nie pozwólmy, aby religijny charakter Adwentu zagłuszyły nachalne, głośne reklamy i przedświąteczna gorączka panująca w galeriach i marketach.

2. Dzisiejsza niedziela swoją rangą przykrywa liturgiczne wspomnienie Świętej Barbary, dziewicy i męczennicy z przełomu III i IV wieku, która jest szczególną patronką górników i hutników, choć nie tylko. Wzywana jest też jako wspomożycielka. Ponieważ z inicjatywy Episkopatu Polski dzień 4 grudnia jest Dniem Modlitw w Intencji Bezrobotnych, przez jej wstawiennictwo polecajmy Bożej Opatrzności wszystkich borykających się z trudnościami w znalezieniu odpowiedniej pracy, polecajmy cierpiące z tego powodu rodziny, zwłaszcza z naszej wspólnoty parafialnej.

3. W dzisiejszą niedzielę przypada też XXIII Dzień modlitw i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Z polecenia władzy duchownej specjalną zbiórką do puszek przed kościołem wspieramy Fundusz Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

4. Wszystkich parafian: dzieci (z lampionami!), młodzież i dorosłych zachęcamy do licznego udziału w roratach, sprawowanych w naszej parafii codziennie od poniedziałku do piątku o godz. 18.00, a w sobotę o godz. 16.00.

5. W najbliższy wtorek, 6 grudnia, o wstawiennictwo prosimy Świętego Mikołaja, biskupa Miry Licyjskiej, który żył na przełomie III i IV wieku. Sławę i cześć w Kościele zyskał sobie dzięki wyjątkowej dobroci i mądrości. Tego dnia tradycyjnie obdarowujemy prezentami nasze dzieci i bliskich. Niech to liturgiczne wspomnienie Świętego Mikołaja usposobi nas także do szerokiego otwarcia oczu i serca na te dzieci, o których bliscy zapomnieli albo się ich wyparli. Ale niech oprócz wielu podarunków nie zabraknie także daru naszej modlitwy w ich intencji przez wstawiennictwo tego wspaniałego Świętego Biskupa.

6. W środę naszym parafialnym zwyczajem przez wstawiennictwo Maryi podczas nowenny odprawianej po Mszy św. o godz. 18.00 będziemy polecać Bożej Opatrzności nasze dobre przygotowanie na przyjście na świat Jej Syna, a naszego Zbawiciela. Zapraszamy do tej wspólnej modlitwy.

7. Zaś w czwartek, 8 grudnia, przypada uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Pochylamy się nad tajemnicą wiary, która mówi, że Pan Bóg, wybierając Maryję na Matkę swego Syna, zachował Ją od grzechu pierworodnego. Kościół uczy także, że Matka Boża nie popełniła żadnego grzechu uczynkowego. Prawda ta sięga źródeł chrześcijaństwa, pochodzi z czasów apostolskich. Właściwą rangę uroczystość ta otrzymała wówczas, gdy dogmat o Niepokalanym Poczęciu Maryi ogłosił papież Błogosławiony Pius IX w 1854 roku. Prośmy naszą Najlepszą Matkę o wstawiennictwo u Jej Syna we wszelkich potrzebach, zwłaszcza o wytrwałość w walce z grzechami. W tym dniu w naszej parafii świąteczne Msze Święte o godz. 8.00 i 18.00.

8. W sobotę, 10 grudnia po Mszy św. roratnej o godz. 16.00 odbędzie się spotkanie rodziców dzieci przygotowujących się do przyjęcia I Komunii Świętej.

9. W przyszłą niedzielę, 11 grudnia odbędzie się nasza specjalna kolekta, która przeznaczona będzie na potrzeby naszej parafii. Polecamy ten cel modlitwom i ofiarności na miarę możliwości.

10. Pod chórem, po każdej Mszy św., a w tygodniu w Biurze Parafialnym można kupić świece Caritasu na stół wigilijny w cenie 10 zł./sztukę. Dochód zostanie przeznaczony na Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.

11. W poświęcony opłatek wigilijny można zaopatrywać się w Biurze Parafialnym po każdej Mszy św., w tygodniu w godzinach urzędowania.

12. W tym tygodniu patronują nam:

• Wtorek, 6 grudnia – św. Mikołaj, biskup żyjący na przełomie III i IV wieku, który podbił serca wiernych w Mirze Licyjskiej nie tylko gorliwością duszpasterską, ale także troskliwością o ich sprawy materialne (wspomnienie dowolne).
  • Środa, 7 grudnia – św. Ambroży, biskup Mediolanu, żyjący w IV wieku, gorliwy duszpasterz i uczony teolog, wielki doktora Kościoła (wspomnienie obowiązkowe);
  • Piątek, 9 grudnia – św. Jan Diego (1474-1548), Indianin z plemienia Azteków, który przyjął chrzest; jakby w nagrodę za jego chrześcijańską gorliwość 9 grudnia 1531 roku na wzgórzu Tepeyac (dzisiaj w granicach miasta Meksyk) objawiła mu się Maryja w znanym i czczonym do dziś wizerunku Matki Bożej z Guadalupe (wspomnienie dowolne).

13. W Biurze Parafialnym w godzinach urzędowania można zamawiać, a także rezerwować intencje mszalne na rok 2023.

14. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki