TRANSMISJE MSZY ŚWIĘTYCH Z NASZEJ PARAFII
Wielka tajemnica wiary
Serdecznie zapraszamy wszystkich do wspólnej aktywności

V NIEDZIELA

WIELKIEGO POSTU

29 MARCA 2020 r.

l. SŁOWO   BISKUPA   PELPLIŃSKIEGO

Siostry i Bracia, Bracia Kapłani,

W tegorocznym czasie Wielkiego Postu niektórzy z nas zostali dotknięci chorobą, inni są jej świadkami, a wszyscy doświadczamy ograniczeń z powodu wprowadzenia stanu epidemicznego. Dla nas wszystkich jest to również wezwanie do nawrócenia i refleksji nad sensem życia. Jednocześnie jest to czas, kiedy wyrażamy wzajemne zrozumienie i solidarność przez przestrzeganie zarządzeń władz państwowych, aby nie dopuszczać do rozprzestrzeniania się niebezpieczeństwa. Temu mają również służyć „Wskazania dotyczące dyscypliny sakramentów i sakramentaliów w diecezji pelplińskiej w czasie zagrożenia epidemicznego”.

Serdecznie dziękuję Wam, drodzy Kapłani, za Waszą posługę w niełatwych okolicznościach epidemii, a zwłaszcza za dostosowywanie duszpasterstwa do szczególnych wymagań i organizowanie transmisji on-line z kościołów parafialnych. Wszystkim Wam drodzy Siostry i Bracia dziękuję za dojrzałe i odpowiedzialne stosowanie się do ograniczeń, spowodowanych zarządzeniami władz państwowych.

Mam nadzieję, że obecna sytuacja przeżywana przez nas wszystkich w duchu wiary, przyniesie dobre owoce w życiu całej wspólnoty Kościoła. Proszę Was, abyście nie ustawali w wysiłku duchowego łączenia się ze Zbawicielem, a cierpienia, których teraz szczególnie doświadczacie, zechcieli składać Panu Bogu jako duchową ofiarę w intencji zatrzymania epidemii i odnowy duchowej społeczeństwa.

Trwam na modlitwie za Was wszystkich, a szczególnie za tych, którzy walczą z wirusem i opiekują się chorymi. Na ten trudny czas wszystkim z serca błogosławię.

Z naszego kościoła relacje na żywo nadajemy: - w dni powszednie – Msza św. o godz. 8.00 i 18.00, w niedziele o godz. 8.00, 9.30, 11.00, 12.15 i o godz. 16.00 – Gorzkie Żale i Msza św., w środę – Msza św. o godz. 18.00 i Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz w piątek – godz. 17.30 – Droga Krzyżowa i Msza św.

2. Informujemy, że nie będzie planowanych wcześniej rekolekcji wielkopostnych.

3. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.

W czwartek dziękujemy za dar Eucharystii i kapłaństwa, prosimy o nowe i święte powołania do pracy w Kościele, także z naszej wspólnoty parafialnej. Adoracja Najświętszego Sakramentu w tej intencji w naszym kościele od godz. 17.30 do 18.00. Transmisja on-line.

W piątek pragniemy wypełnić prośbę Pana Jezusa o modlitwę wynagradzającą za grzechy nasze i całego świata. Msza św. o godz.18.00 i nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa on-line.

W sobotę czcimy Niepokalane Serce Matki Najświętszej i powierzamy Jej matczynej opiece całą naszą codzienność podczas pierwszosobotniego nabożeństwa po Mszy św. o godz. 8.00. Transmisja on-line. Godzinki odśpiewajmy w domach.

4. Ze względu na epidemię w tym miesiącu odwołujemy odwiedziny chorych. W razie konieczności prosimy o kontakt telefoniczny.

5. Planowanie i organizowanie uroczystości Pierwszej Komunii Świętej dzieci i bierzmowania młodzieży będzie uzależnione od aktualnej sytuacji epidemicznej oraz wytycznych władz państwowych i kościelnych.

6. Zapraszamy do skorzystania i przeżycia Rekolekcji Wielkopostnych na podstawie katechez internetowych i telewizyjnych. W przestrzeni medialnej można znaleźć wiele różnorakich rekolekcyjnych propozycji. Wykorzystajmy obecny czas wyciszenia na wysłuchanie konferencji, by usłyszeć również Boże Słowo.

7. Z uwagi na zaistniałą sytuację, w kościele jest nas nieliczna grupa, jednak jako parafia mamy swoje zobowiązania, ofiary można składać również drogą elektroniczną. Dziękujemy parafianom, którzy nie przychodząc do świątyni przekazali swoje wsparcie na rzecz parafii na rachunek bankowy parafii. Składamy z serca płynące Bóg zapłać.

8. W czwartek, 2 kwietnia, przypada 15. rocznica śmierci Świętego Jana Pawła II. Przez jego wstawiennictwo możemy prosić Boga o potrzebne dla nas łaski. Papież Polak przez długie lata swojego pontyfikatu własnym przykładem uczył nas, jak oddać się całkowicie Chrystusowi i jak świadczyć o wierze. Starajmy się go w tym naśladować.

9. Przyszła niedziela, 5 kwietnia, będzie już Niedzielą Męki Pańskiej – Niedzielą Palmową. Jej liturgia wprowadzi nas w ostatni etap czasu Wielkiego Postu, a następujące po niej dni Wielkiego Tygodnia umożliwiają nam głębokie przeżywanie tajemnicy męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa Pana. Podczas Mszy Świętych pobłogosławimy palmy i gałązki wierzbowe, które będą przypominały jerozolimskie palmy, słane pod stopy wjeżdżającego do Świętego Miasta Chrystusa – Mesjasza.

10. W tym tygodniu pożegnaliśmy śp. Janinę Babińską. Msza Święta żałobna z udziałem wiernych zostanie odprawiona po ustaniu epidemii, po ustaleniu z rodziną. O terminie poinformujemy w odpowiednim czasie. Naszą zmarłą siostrę polećmy Miłosierdziu Bożemu: Dobry Jezu a nasz Panie…

11. Solenizantom i jubilatom składamy życzenia obfitych Bożych darów.