Wielka tajemnica wiary
Serdecznie zapraszamy wszystkich do wspólnej aktywności

XIX NIEDZIELA

zwykła w ciągu roku

9 SIERPNIA 2020 r.

l. Składamy serdeczne Bóg zapłać za ofiary złożone dziś na tacę, które przeznaczone będą na potrzeby naszej parafii.

2. Wykorzystajmy nasze wakacyjne wędrówki, pielgrzymki, indywidualny odpoczynek na stworzenie właściwej duchowej atmosfery, niezbędnej, aby odczuć bliską obecność Boga i umocnić naszą wiarę. Powierzajmy je Bożej Opatrzności przez ręce naszej niebieskiej Matki – Pani Jasnogórskiej, do której w tych sierpniowych dniach kierujemy nasze kroki, w tym roku ze względu na szczególny czas, nasze serca.

3. W poniedziałek, 10 sierpnia, w kalendarzu liturgicznym przypada święto Świętego Wawrzyńca, diakona Kościoła rzymskiego, męczennika (†258). Przypuszcza się, że zginął za wiarę w Chrystusa razem z papieżem Sykstusem II.

4.  W środę zapraszamy na wspólną modlitwę podczas Nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, którą odprawimy po Mszy św. o godz. 18.00.

5.  W czwartek, 13 dzień sierpnia bardzo serdecznie zapraszamy na Nabożeństwo fatimskie, które odprawimy po Mszy św. o godz. 18.00.

6. W sobotę, 15 sierpnia, przypada uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Prawdę wiary o tym, że Maryja po ziemskim życiu z ciałem i duszą została wzięta do chwały niebieskiej i wywyższona przez Boga jako Królowa, ogłosił papież Pius XII w 1950 roku. Ten dogmat był przypieczętowaniem starodawnej tradycji. Już w V wieku obchodzono bowiem w Kościele święto Wniebowzięcia właśnie 15 sierpnia. Jest to święto nakazane i dlatego Msze Święte będą sprawowane w porządku niedzielnym, tj. o godz. 8.00, 9.30, 11.00, 12.15 i 16.00.

7. W Polsce ta uroczystość jest znana i obchodzona jako święto Matki Bożej Zielnej. Na liturgię do kościoła przynosimy bukiety ziół, kwiatów i warzyw, które zostaną pobłogosławione. Sam gest błogosławienia rzeczy jest okazją do wychwalania Stwórcy za wszelkie otrzymane dary. Jest także prośbą, aby błogosławiony przedmiot zawsze przypominał o Bogu i Jego dobroci, o Bożej opiece. W tę uroczystość dziękujemy za dar pierwszych zbiorów właśnie w dniu, w którym Maryja osiąga pełnię zbawienia. Ofiarujmy Jej nasze serca i codzienny trud przybliżania się do Boga.

8. W tę maryjną uroczystość tradycyjnie pamięcią sięgamy do naszej historii, aby wspominać „Cud nad Wisłą” z 1920 roku. Pamiętajmy, że zmagania o właściwe miejsce Polski wśród narodów Europy i świata ciągle jeszcze trwają. Polecajmy Królowej Polski losy naszego narodu.

9. W tym tygodniu patronują nam:

• 10 VIII – św. Wawrzyniec (†258), diakon i męczennik.
  • 11 VIII – św. Klara (1194-1253), dziewica, która idąc za wzorem św. Franciszka, wybrała życie w ubóstwie i założyła zakon sióstr zwanych od jej imienia klaryskami.
  • 14 VIII – św. Maksymilian Maria Kolbe (1894-1941), franciszkański kapłan i męczennik obozu w Auschwitz, który oddał życie za współwięźnia.

10. Solenizantów i jubilatów tygodnia polecamy orędownictwu Matki Bożej.