Wyjazd w Bieszczady

Kategorie Nie Kategorie

Wyjazd spod kościoła św. Bartłomieja Apostoła o godz. 3.00

Dzień  1                         WOKÓŁ  BIESZCZADZKICH  JEZIOR

Około godziny 13.00 przyjeżdżamy do miejsca zakwaterowania, to znaczy do Ośrodka SAN w Olszanicy, gdzie znajduje się Pałac Biesa i nasz hotel.

Po obiedzie oglądamy Park Miniatur w Myczkowcach – Ogród Biblijny oraz miniaturki drewnianych cerkwi i kościołków karpackich. Potem będziemy spacerować po najwyższej w Polsce zaporze wodnejSolina. Zwiedzimy też położone nad zalewem bieszczadzkie uzdrowisko Polańczyk. Będziemy pływać po zalewie jednym ze statków turystycznych i  zrobimy wspaniałe zdęcia z punktów widokowych w Polańczyku i na wzgórzu Kiczerka.

Wieczorem usiądziemy przy ognisku, będziemy raczyli się smakołykami przywiezionymi z domu i popijali rozgrzewające napoje. Do tego śpiewy i przytupy.

Dzień 2                             BIESZCZADZKI KLASYK

Po śniadaniu przejedziemy do Bieszczadzkiego parku Narodowego.

Najpierw z Punktu widokowego nad Lutowiskami obejrzymy jeden z najpiękniejszych widoków na Bieszczady Wysokie.

Potem zwiedzimy cerkiew w Smolniku zapisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO w roku 2013. Zadziwi nas plenerowa wystawa wypału węgla drzewnego oraz odwiedzimy Zagrodę Żubrów.

I wreszcie specjalnie dla smakoszy sera wizyta w bacówce, gdzie będziemy mieli możliwość degustacji oscypków , serów huculskich , fety i bundz spod bieszczadzkich połonin. Chętni do zakupu tych specjałów powinni zabrać z domu papier spożywczy.

A teraz ruszamy w góry. Możemy jeszcze wybrać dowolny szlak, jaki chcemy.

Na razie jednak zastanówmy się nad propozycją przejścia

— przez Przełęcz Wyżna – Połoninę Wetlińską – do Brzegów Górnych ( ok 3 h)

albo

— Przełęcz Wyżniańską – Schronisko pod Małą Rawką – do Małej Rawki ( 2,5 h )

Jeszcze tylko przejazd dziką doliną rzeki Solinki , w czasie którego obejrzymy opustoszałe miejscowości i już meldujemy się na obiadokolacji , po której nastąpi biesiada z muzyką. Jako ze śmiech to zdrowie, będziemy długo i wesoło zdrowieć.

Dzień   3                    PRZYGODA  NA  SANIE

Śniadanie i wyruszamy do Sanoka. Na trasie zobaczymy Wzgórze Sobień z ruinami zamku Kmitów  oraz bunkier linii Mołotowa – radzieckie schrony z okresu II Wojny Światowej.

Spotykamy się z instruktorami spływu pontonowego oraz dobierzemy sobie sprzęt – kamizelki asekuracyjne i wiosła. Spokojny, rekreacyjny spływ pontonowy rzeką San doprowadzi nas do Międzybrodzia. Tutaj czeka już na nas ognisko z lokalnymi kiełbaskami oraz podkarpackim proziakiem z czosnkowym masłem – podkarpacki przysmak.

Teraz zwiedzimy Sanok – skarbiec Bieszczadów. Wejdziemy na Wzgórze Zamkowe i wieże widokową, pospacerujemy po starówce. Zobaczymy rynek , pomnik Dobrego Wojaka Szwejka i inne zabytki miasta. W czasie wolnym można wypić kawę albo zjeść co nieco w Starym Kredensie – restauracji , która przeszła przeobrażenie w czasie kuchennych rewolucji Magdy Gessler.

Tego dnia będziemy też uczestniczyli w Mszy św.

Na koniec obiadokolacja i szybko do łóżka, ponieważ już o 5.30 następnego dnia ruszamy do Lwowa.

DZIEŃ   4                               LWÓW  –  STOLICA  GALICJI

Zjemy śniadanie albo otrzymamy suchy prowiant i wyruszamy na spotkanie ze Lwowem. Granicę przekroczymy w Krościenku. We Lwowie spotkamy się z lokalnym przewodnikiem. Najpierw będziemy oglądali miasto z okien autokaru. Przejedziemy jednymi z najstarszych ulic tzn. Piekarską, Grodecką, zobaczymy katedrę św. Jura.

A potem już na nóżkach odbędziemy spacer po najważniejszej nekropolii w dziejach kultury polskiej- Cmentarzu Łuczakowskim. Tuż obok znajduje się Cmentarz Orląt Lwowskich – wyjątkowe miejsce dla dziejów polski, kwatera obrońców Lwowa.

Spacerując po mieście zobaczymy: Stare Miasto, budowle obronne, kościół oo. Jezuitów , pomnik założyciela miasta króla Danyły, Ratusz, Rynek Główny, aptekę-muzeum z lampą Łukasiewicza, pomnik Adama Mickiewicza, prospekt Swobody, pomnik Tarasa Szewczenki, Teatr Opery Lwowskiej, Czarną Kamienicę, Pałac Jana III Sobieskiego, najstarszy hotel na Starym Mieście – Hotel George, Dzielnicę Ormiańską z katedrą.

Będziemy też mieli około 1,5 godziny czasu wolnego, który można przeznaczyć na  zakupu albo obiad ( około 20 zł – 30 zł.)

Wyjedziemy ze Lwowa około godziny 17.00. jeśli nie będzie kolejki na granicy około godziny 21.30 powinniśmy zjeść obiadokolację.

DZIEŃ  5           DREZYNAMI  WYJEŻDŻAMY  Z BIESZCZAD

Jemy śniadanie i wykwaterowujemy się z hotelu.

Idziemy spacerkiem ( ok.1,5 h ) do górskiego rezerwatu Koziniec, skąd roztacza się wspaniały widok na kamieniołomy w Bóbrce oraz na Bieszczady. Trochę uronimy łez z żalu , że musimy opuścić te przepiękne góry.

Ale za chwilę już pełna mobilizacja, ponieważ przed nami przejazd Bieszczadzkimi Drezynami Rowerowymi na trasie Uherce Mineralne – Jankowce – Uherce Mineralne. Trasa bardzo urokliwa.

Msza św. w  intencji szczęśliwego powrotu i naprawdę wyjeżdżamy do domu.

W czasie podroży autokar będzie się zatrzymywał, tak że będziemy mogli zjeść ciepły posiłek albo wypić kawę.