Bierzmowanie

Duch Święty, który w czasie Pięćdziesiątnicy napełnił Kościół i zjednoczył uczniów Chrystusa, w sakramencie bierzmowania udziela swej pieczęci, charakteru sakramentalnego oraz darów jako znaku nieutracalnej przynależności człowieka do Boga – czytamy w dokumentach I Synodu Diecezji Pelplińskiej. Przyjęcie sakramentu bierzmowania jest konieczne jako rozwój łaski chrztu, gdyż ściślej łączy chrześcijanina z Kościołem i udziela szczególnej mocy Ducha Świętego, aby stawał się rzeczywistym świadkiem Chrystusa wyznając wiarę nie tylko słowem, ale i czynem oraz broniąc jej w świecie.
Przygotowanie do bierzmowania dokonuje się we wspólnocie parafialnej poprzez systematyczną katechezę której celem jest pogłębienie i wzrost świadomości zjednoczenia osoby z Chrystusem, poznanie Ducha Świętego i Jego obecności w Kościele oraz podjęcie apostolatu w Kościele i w świecie.
Każdemu przyjmującemu sakrament powinien towarzyszyć własny świadek bierzmowania, którym może być jeden z chrzestnych lub inna osoba, która spełnia wymagania stawiane świadkom bierzmowania (zob. kan. 893 i 874 – tak jak chrzestni; zawsze winny to być osoby dorosłe).
Sakramentu bierzmowania udziela się młodzieży klas ósmych szkoły podstawowej. Przygotowanie rozpoczynamy w siódmej klasie.

Kandydaci do bierzmowania rozpoczynający kurs powinni dostarczyć:
-deklaracje z prośbą do Księdza Biskupa o udzielenie sakramentu bierzmowania
-świadectwo chrztu jeśli kandydat ochrzczony był w innej parafii